Dört Duvar Arasında Kalan Çocuklar

COVID-19 pandemisi nedeniyle 20 yaş altı gençlerimiz ve çocuklarımız evde dört duvar arasında kalmak zorundalar. Peki evde kalınan bu dönemler onların beyin gelişimlerini nasıl olumsuz etkiliyor gelin bir bakalım.

Dört Duvar Arasında Kalan Çocuklar

Covid - 19 pandemisi nedeniyle 20 yaş altı gençlerimiz ve çocuklarımız evde kalmak mecburiyetinde. Peki bu gençler ve çocuklar evde hareket aktivitesinden, spordan, çoklu duyusal eğitimden ve sosyal ortamdan uzak kalması onların beyin gelişimini nasıl olumsuz etkiliyor. Çünkü beyin gelişimine baktığımızda beynin iki yarı küresini birbirine bağlayan organın olgunlaşma süresi ortalama olarak 25 yıl sürüyor.

1- Ekran Bağımlılığında Artış: Tv izlemek ya da bilgisayar oyunu oynamanın bilişsel gelişime bir faydası yok maalesef. Dolayısıyla özellikle “özel saat uygulaması” çok yararlı olabilir. Çocukların ve anne babanın telefon, bilgisayar saatlerini düzenlenmesi de bu dönemde çok önemlidir.

2- Hareketsiz Beden: Araştırmalar bedensel hareketlerin beynin kimyasını doğrudan etkilediğini göstermektedir. Evde kalınan bu dönem maalesef, harektten, doğadan, yürüyüşten ve spordan mahrum bırakıyor. Ailece egzersiz yapmak eve kapandığımız günlerde hem ruh sağlığı, hem de hareketsiz kalınılan bu dönemde beden sağlığına olumlu katkıda bulunacaktır. Bu özellikle hareketli ve dikkat sorunları olan çocuklarda (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) daha da önemli olabilir.

3- Uyku Düzenlerinin Bozulması: Özellikle uyku ritminin bozulması çocuklarımızın ruh sağlığını olumsuz etkiyebilir. Tıpkı okul zamanında olduğu gibi uyku ve yemek saatlerini düzenli tutmak çocuklarda kafa karışıklığını önlemenin en temel yollarındandır.

4- Kaygı Seviyesinde Artış: Çocuklarda kaygıyı en çok arttırabilecek şeylerden birisi belirsizliktir. Belirsizlik olduğunda boşlukları kendi zihninde olabilecek en kötü senaryolarla doldurabilir. Çocukların duygu, düşünce ve tepki̇leri̇ni̇ anlayın ve anlamlandırın. Onların soru ve kaygılarının yeri̇nde ve uygun olduğunu, kaygılanmakta haklı olduklarını i̇fade edi̇n.

Beyin gelişiminde hayatın ilk 25 yılı büyük önem taşıyor. Beynimiz iki yarı küreden oluşuyor ve iki beyin yarı küresini birbirine bağlayan bir nevi köprü görevi gören yoğun sinir ağlarının ismine corpus collosum deniyor. Bu köprünün görevi; mantıksal, gerçekçi, dilbilimsel sol beyin ile sezgisel, duygusal ve anlık yaşayan sağ beyin arasında iletişimi gerçekleştirmek ve dengeyi sağlamak oluyor.

Evde kalınan bu dönemde çocuklarımız ve gençlerimizin beyin gelişimini desteklemek için; SAS Dinleti Programları, seslerin iki yarı küre arasındaki hareketi ile iki beyin yarı küresini uyarır. Bunun anlamı nedir? Zihin daha uyanmış, odaklanmış, derin, daha güçlü ve huzurlu olacaktır. Müzik ve sesler beynin her iki yarı küresini entegre ederek ve senkronize çalışmalarına izin vererek çocuğunuzun çok daha az öfke, endişe, kaygı yaşamasına, daha iyi bilişsel performansa, dikkatinin artmasına, daha iyi belleğe ve genel zihinsel sağlıkta bir artışa destek olacaktır.

Covid - 19 (Korona) virüs salgını sırasında ailelere destek olabilecek rehbere ulaşmak için tıklayınız.


Bu makale 10307 kez okundu.

Benzer Yazılar

Çocuğunuzla koronavirüs hakkında konuşurken size yardımcı ol...

Koronavirus hepimiz için endişe yaratıyor. Kaygı sorunu yaşayan çocuklar için okulların kapalı olması ve sağlık alanında yaşanan gelişmeler onları daha da endişeli bir hale getirebiliyor.

İlkokula Yeni Başlayan Çocuklar ve Aileleri için Öneriler

İlköğretimin döneminin başlaması ile çocukların ve ailelerin hayatında yeni bir dönem başlamaktadır. Bu dönemde çocukların olduğu kadar ailelerin de desteğe ihtiyacı vardır. Bu heyecanlı süreçte siz ailelere ve çocuklara destek olmak amacıyla SasCentre olarak yanınızda olacağız.

DEHB İle İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
; bizim için önemli olmayan bilgileri ayırt edememektir.

Çocuklarla İletişimin Sırları (3.Bölüm)

Hiçkimse -çocuklar da dahil- kendisine sürekli bir şey söylenilmesinden hoşlanmaz.

Öğrenme ve Eğitim Sistemi

Öğrenme anne karnında doğumdan önce başlar ve hayat boyu sürer. Bazı öğrenme biçimleri bilinçli bir şekilde gerçekleşirken, bazıları ise bilinç dışı farkındalık ile gerçekleşir.